Druga co do popularności jednakże charakteryzująca się wyższą trwałością ale również proporcjonalnie wyższą ceną. Jest materiałem gwarantującym zadowolenie i niepowtarzalny charakter budynku. Dachówka jest podzielona na kilka rodzai wykończenia od naturalnej poprzez angobę do angoby szkliwionej. W ramach tego wykończenia dysponujemy całą masą kolorów.

Dachówki różnią się również ze względu na jakości ich wykonania. Dachówki krzywe charakteryzują się znacznie większą liczbą wiązań ceramicznych, które to wydłużają trwałość dachówki. Większe skurcze czyli zmiany w kształcie dachówki nie wpływają na szczelność dachu pod warunkiem prawidłowego jej użycia. Taka dachówka jest układana po przebraniu tak by jedna do drugiej pasowała, nie bujała się na kontrłatach. Nie posiadają one pęknięć wewnętrznych.

Dachówka wykonana w wyższym standardzie dokładności najczęściej posiada wypełniacze stabilizujące jej rozmiary przez co jej ułożenie jest mniej pracochłonne. W poszczególnych sztukach dachówki mogą występować ukryte pęknięcia wewnętrzne powodujące konieczność wybiórczej wymiany dachówki w ciągu pierwszych lat użytkowania. Często obserwuje się takie niezasadne reklamacje wynikające z nieświadomości klienta. Po prostu nie da się na etapie montażu zauważyć, która ma wewnętrzne pęknięcia. Po usunięciu tych wadliwych z natury sztuk pokrycie to gwarantuje najdłuższy dostępny okres użytkowania. Po prostu nic lepszego na rynku nie ma.