Sposobów na wykonanie komina mamy co najmniej dwa. Tradycyjny oparty na dodatkowym ciężkim fundamencie oraz cegle pełnej jak i systemowy znacząco ograniczający masę owego komina , którego masa często ma wpływ na rozszczelnienie się obróbek dachowych wokół komina.

Kominy tradycyjne wymagają oprócz pracochłonności przy stawianiu, stałych wymian wkładów ze stali nierdzewnej odbywających się w okresach od 3 do 5 lat. Systemy kominowe nie wymagają owych zabiegów gdyż wyposażone są we wkłady kamionkowe lub kamionkowo gliniane.

Łatwiejsza jest również obróbka owych kominów pozwalająca stosować lżejsze metody np. styropian.

 

KOMIN TRADYCYJNY

Budując taki komin należy pamiętać o prawidłowym dobraniu przekroju. Cegłę muruje się zaprawą tradycyjną. Najczęściej warstwy wystające ponad połać dachową buduje sie z cegły klinkierowej by w znaczący sposób ograniczyć łuszczenie się i odpryski cegły pełnej. Cegła pełna ma znacznie niższą żywotność na kominie niż cegła klinkierowa.

 

KOMIN SYSTEMOWY

Na rynku dostępne są dwie technologie systemów. Wkłady są wykonane albo z kamionki (kolor wkładu brązowy) albo z gliny mieszanej z mieloną cegłą (kolor wkładu żółty). Oba rodzaje wkładu izolowane są wełną a następnie osłonięte pustakiem zewnętrznym. By wykończyć taki komin cegłą klinkierową to od ostatniego stropu, który wokół otworu należy dozbroić, należy taki komin obudować dodatkowo np. Cegłą DZ-9cm lub DZ-12cm i na niej wesprzeć klinkier. Należy pamiętać o dozbrojeniu ostatniego stropu wokół otworu przeznaczonego do przepuszczenia komina, gdyż klinkier potrafi ważyć od 1 tony do 1,5 tony w zależności od kąta nachylenia dachu.

Wszystkie budynki wymagają użycia komina. Przeciętny budynek wyposażony jest w dwa a czasem trzy kominy spalinowe jak również niejeden komin wentylacyjny.

O ile kominy wentylacyjne stosowane są dla każdego pomieszczenia o tym samym rozmiarze to kominy spalinowe oferowane są w różnych przekrojach.

 

DOSTĘPNE ROZMIARY i WYSOKOŚCI:

Dla pieca gazowego stosujemy komin o przekroju 140mm.
Dla pieca na EKO-GROSZEK stosujemy komin o przekroju 180mm.
Dla kominka stosujemy komin o przekroju 200mm.

 

Różne przekroje powodują różne siły ciągu dobierane do możliwej temperatury spalin. Podane rozmiary oferują systemy kominowe.

 

Przy budowie komina z cegły pełnej należy pamiętać o jego 3- krotnie większej masie jak i obowiązku stosowania wkładów kwasoodpornych podlegających wymianie 3 do 5 lat powodując zwiększenie kosztu tego komina.