W budownictwie jednorodzinnym stosujemy w zależności od popularności w danym regionie różne rodzaje pokryć dachowych. Do najpopularniejszych należą blachodachówka i dachówka, choć gonty też cieszą się dużą popularnością. Najmniej spotykane są stropodachy ta popularne w budownictwie wielorodzinnym.

 

BLACHODACHÓWKA

Jako najczęściej stosowany materiał dachowy charakteryzuje się najlepszą relacją jakości do ceny. Dodatkowym atrybutem jest najmniejsza waga metra kwadratowego. Blachodachówka pozwala na uniknięcie wszystkich błędów montażowych. Najczęstsze błędy występują przy obróbce komina oraz okien dachowych ale są one szybkie do wyeliminowania.

 

DACHÓWKA CERAMICZNA

Druga co do popularności jednakże charakteryzująca się najwyższą trwałością ale również proporcjonalnie wyższą ceną. Jest materiałem gwarantującym zadowolenie i niepowtarzalny charakter budynku.

 

DACHÓWKA BETONOWA

Stosowana rzadziej od dachówki ceramicznej. Charakteryzuje się większą dokładnością w wykonaniu lecz trochę krótszą trwałością. Producenci oferują ją z tą samą ilością warstw farby jednakże uzyskiwane są inne faktury wykończenia.

 

PEŁNE DESKOWANIE, OSB, PAPA ZWYKŁA i TERMOZGRZEWALNA, GONTY

Pełne deskowanie to jedna z najstarszych metod wykonywania połaci dachowych. Stopniowo wypierana przez płytę OSB. Obydwa materiały nośne są pokrywane papą asfaltową lub gontem.

 

STROPODACHY

Najczęściej spotykane w budownictwie śródziemnomorskim. W Polsce te pokrycia stosowane w budynkach użyteczności publicznej oraz wysokim budownictwie wielorodzinnym.