To pierwszy etap nadawania charakteru i stylizacji budynkowi jeśli nasz budynek nie posiada ścian trój warstwowych.

Najpopularniejsze pokrycia dachowe to blachodachówka, dachówka ceramiczna lub betonowa, stropodachy oraz dachy pełno deskowane z papą lub gontem.

Nieodłączna pozycja przy budowie domu. Od niej zależy jak długo będziemy się cieszyć świeżością pokrycia dachowego. Zastosowanie odpowiednio grubego drewna powoduje równomierne starzenie się dachu wraz z pozostałą częścią budynku. Przyspieszone starzenie się krokwi powodowane jest przede wszystkim przez cieknący dach.

Drewno oferowane jest w długościach i rozmiarach wykonanych wg. projektu budowlanego. Zdarza się czasem, iż wymiary podawane na produkcję pochodzą z obmiaru rzeczywistego.

Dostępne jest drewno bez impregnacji, z impregnacją oraz z impregnacją ciśnieniową. Impregnacja wykonywana jest najczęściej przy pomocy soli która z zasady jest bezbarwna stąd o skuteczności impregnacji na pewno nie decyduje kolor, który uzyskiwany jest w wyniku dolania barwnika w mniejszej bądź większej ilości.

Sól nawet wtłaczana ciśnieniowo impregnuje jedynie kilka pierwszych mikronów a nie milimetrów. Każda zatem impregnacja jest po prostu powierzchniowa tak jak malowanie ściany emulsją. Impregnacja drewna by była skuteczniejsza powinna być dokonywana również po wykonaniu więźby dachowej z powodu powstałych obtarć, cięć powstałych w trakcie załadunków, rozładunków, transportu oraz by wyeliminować prześwity związane z niejednorodną strukturą drewna.